clear_all

Національний Університет Кораблебудування ім. адмірала Макарова

Фізичного виховання і спорту

Фізичного виховання і спорту

Кафедра фізичного виховання була виділена в окремий підрозділ з військово-спортивного циклу підготовки студентів МКІ в 1939 р . Її першим завідувачем став В. Х. Шнуров. Матеріальну базу кафедри складали спортзал і водна станція, із вітрильними суднами. Крім проведення академічних занять із фізичного виховання, викладачі кафедри, працюючи у спортивних секціях, розвивали в МКІ такі види спорту, як вітрильний, веслування, плавання, футбол, баскетбол, волейбол, легка атлетика, гімнастика, шахи та ін., за якими проводились інститутські спартакіади. Збірні команди виступали на змаганнях різних рівнів.

У післявоєнні роки почалася реконструкція зруйнованих корпусів інституту. Було відновлено й обладнано спортивний зал і водну станцію. Поступово поповнювався вітрильний і веслувальний флот МКІ. Вітрильний спорт, як і раніше, був найулюбленішим. Студенти інституту Ю. Каменецький, К. Велечкіна, Ж. Діденко, Ю. Макаров стали чемпіонами і призерами СРСР і УРСР, а спортсмени інституту в таких видах спорту, як волейбол, баскетбол, легка атлетика, футбол, бокс, важка атлетика, веслування, класична боротьба, стали найкращими в Миколаївській області. Випускник Ю. Є. Шамарін був удостоєний звання заслуженого тренера УРСР з класичної боротьби (в подальшому він став д-р техн. наук, проф., академіком АІН України).

Протягом 1950‒1960 рр. кафедру фізичного виховання очолювали П. І. Пономарьов, В. В. Рибалка, Х. Шнуров, В. І. Ісаков.

У 1960 р. в Очакові було відкрито спортивно-оздоровчий табір, де спортсмени МКІ під час канікул могли не тільки оздоровитися, а й підтримувати спортивну форму. У 1966 р. на березі Чорного моря в с. Коблеве створено оздоровчо-спортивний табір «Корабел» з комплексом спортивних майданчиків і водною станцією.

У 1961 р. була спущена на воду найбільша в СРСР крейсерська яхта «Антарктика», яка під командуванням капітана – старшого викладача, майстра спорту Ю. П. Синька – стала гордістю МКІ. «Антарктиці» як найбільш швидкохідній яхті Чорного моря була присуджена «Блакитна стрічка».

З введенням у 1967 р. в дію нового навчального корпусу на Центральному проспекті, 3 було відкрито спортивний зал загальною площею 450 м2 з підсобними приміщеннями кафедри і спортклубу.

У ці роки кафедра і спортивний клуб проводив велику тренувальну і спортивно-масову роботу. Щороку проходили спартакіади МКІ серед студентів і викладачів. Команди спортсменів вишу успішно виступали в різних змаганнях, підвищувався спортивний рівень студентів, багато з них ставали майстрами спорту.

У 1967 р. яхта «Антарктика» на чолі ескадри з п’яті яхт (флаг-капітан –Ю. П. Синько) здійснила перше в СРСР далеке спортивне плавання за маршрутом Миколаїв – Варна (Болгарія) – Миколаїв.

На початку 70-х рр. ХХ ст. за ініціативою кафедри фізичного виховання і спорту, спортивного клубу та за підтримки ректора МКІ В. О. Степанова центральний рада СДСО «Буревісник» прийняла рішення про проведення регулярних чемпіонатів з вітрильного спорту. Перші змагання відбулися в Ленінграді на базі ЛКІ, усі наступні – в Миколаєві на базі МКІ. Для підготовки до них було здійснено генеральну реконструкцію водної бази інституту. Кафедру в ці роки очолювали А. Б. Конівецький, В. В. Бірюк, А. М. Баранов.

70-і – початок 90-х рр. ХХ ст. у житті університету називають епохою М. М. Александрова (ректора МКІ). Майстер спорту з академічного веслування, він приділяв велику увагу розвитку спорту (у тому числі кафедри фізичного виховання і спорту, її матеріальної бази, кадрового поповнення) в університеті на різних рівнях: від масового до вищого. Створена в 1976 р. баскетбольна команда МКІ успішно виступала спочатку в першій лізі, а потім у вищому дивізіоні чемпіонату СРСР, ставала переможницею ЦС «Буревісник», у 1990 р. – чемпіоном України. У ці роки студенти стали чемпіонами і призерами українських, всесоюзних і міжнародних змагань з баскетболу, академічного веслування, акробатики, греко-римської боротьби.

Яскравою сторінкою в історії МКІ було перше серед спортивних яхт СРСР навколосвітнє плавання яхти «Ікар» у 1987 р. Трьом із членів її екіпажу (вперше в МКІ) було присвоєне звання «Заслужений майстер спорту».

У 1988 р. почав працювати надувний спортзал площею 900 м2 з підсобними приміщеннями і відновлювальним центром.

У 1991 р. кафедра перейшла на більш прогресивну форму проведення академічних занять із фізичного виховання за спеціалізаціями, що різко підвищило інтерес до спорту серед студентів. Поступово були створені спеціалізації з аеробіки, греко-римської боротьби, боксу, баскетболу, волейболу, народного веслування, вітрильного спорту, футболу, бадмінтону. У 1994 р. біля головного корпусу завершилося будівництво фізкультурно-оздоровчого комплексу корисною площею 450 м2 із усіма підсобними приміщеннями і обладнанням, що дало можливість кафедрі фізичного виховання і спорту підвищити рівень навчального і тренувального процесу. У 1997 році її очолив доц. О. С. Яцунський.

У 2001 році в університеті була відкрита нова спеціальність — «Олімпійський і професійний спорт», а на базі кафедри фізичного виховання і спорту створена нова кафедра – теоретичних основ олімпійського і професійного спорту. Її завідувачем став д-р пед. наук, проф. Л. П. Сергієнко. Викладачами кафедри для забезпечення навчального процесу з цієї спеціальності була проведена велика робота. У 2005 р. відбувся перший випуск бакалаврів нової спеціальності. У цьому ж році спеціальність акредитовано на рівень бакалавра, а в 2007 р. ‒ на рівень спеціаліста.

У 2019 р. за активної участі Яцунського О. С. була акредитована спеціальність «Фізична культура і спорт» на черговий термін.

Сьогодні на кафедрі фізичного виховання і спорту НУК працюють ст. викл., доцент НУК О. В. Сокол, старші викладачі І. Н. Веселова, В. Н. Фаріонов, Е. А. Мухін, А. С. Семенов, В. Н. Деркач, В. А. Косенчук, викладачі І. В. Колоскова, В. В. Бірюк, М. Ю. Чумак, Л. В. Слободян. Вони проводять заняття з різних видів спорту: футболу, баскетболу, бадмінтону, важкої атлетики, плавання та загальної фізичної культури.

Незважаючи на труднощі матеріально-технічного забезпечення, колективи вже двох кафедр продовжують успішно працювати над підвищенням спортивної майстерності студентів, які успішно виступають на Олімпійських іграх, чемпіонатах світу, Європи та інших міжнародних змаганнях.