Щорічно 10 листопада в світі відзначають Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку. Це свято засноване в 2001 році під егідою ЮНЕСКО. Цього дня проходять різні заходи, спрямовані на популяризацію науки в суспільстві, необхідність взаємодії науки та громадськості.
До цієї дати ми підготували публікацію про одну з наукових шкіл Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова. Ця замітка започатковує рубрику, в якій ми висвітлюватимемо наукову діяльність університету.
На базі Національного університету імені адмірала Макарова існує унікальна в Україні наукова школа «Підводна техніка». Наразі її очолює доктор технічних наук, професор Володимир Блінцов.

Вже третину століття вчені НУК імені адмірала Макарова розробляють підводних роботів, які виконують різні завдання, як цивільні, наукові, так і військові. Наукова школа з’явилась в 1988 році, коли було організовано «Відділення глибоководних технічних систем» науково-дослідної частини тоді ще Миколаївського кораблебудівного інституту (МКІ).
Заснував наукову школу «Підводна техніка» на той час ректор НУК імені адмірала Макарова, доктор технічних наук, професор Михайло Александров та кандидат технічних наук, доцент Альвіан Вашедченко.
Саме під їх керівництвом було створено перші підводні апарати: «Акватор«, «Скарус-1», «Дельта», «Adeline».




Наукова школа розв’язує проблемні питання проєктування, побудови та застосування засобів підводної робототехніки в межах спеціальностей «Суднобудування», «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» та «Управління проєктами та програмами».
Головною науковою проблемою, над якою працюють вчені: заснування теоретичних засад проєктування та експлуатації засобів підводної робототехніки.
В науковій школі проводиться:
підготовка вчених та інженерів у галузі підводної робототехніки;
проєктування та будівництво підводних апаратів-роботів;
морська експедиційна діяльність із застосуванням спроєктованих та побудованих апаратів.
підготовка вчених та інженерів у галузі підводної робототехніки;
проєктування та будівництво підводних апаратів-роботів;
морська експедиційна діяльність із застосуванням спроєктованих та побудованих апаратів.
Наразі виробляються підводні апарати: «The North Star», «Інспектор», «Софокл», «Гідрограф», «ВСПН». В науковій школі працює 20 вчених, з них 2 доктори технічних наук, 8 кандидатів технічних наук, 2 аспіранти, 7 викладачів та 1 науковий співробітник НДЧ.
За час свого існування в науковій школі створили понад 30 підводних роботів. Кожен має свою специфіку роботи та призначення. Провели понад 20 морських експедицій на Чорному, Азовському та Балтійському морях, на річках Півночі Росії та України.
Наукові результати її діяльності широко відомі в Україні та за кордоном. Важливою складовою роботи наукової школи НУК є проведення щорічної науково-технічної конференції «Підводна техніка та технологія», яка цього року проводиться вже водинадцяте.
Вчені наукової школи також беруть участь у підготовці магістрантів для України та Китаю. Навчально-науковим центром міжнародного співробітництва планується підготовка фахівців із підводної робототехніки для Таджикистану та інших країн.
Члени колективу наукової школи відзначені Державною премією України в галузі науки і техніки, відзнаками Президента України та Кабінету Міністрів України, Державної служби з надзвичайних ситуацій України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України, Товариства польських електриків, громадських спілок та організацій України.