clear_all

Національний Університет Кораблебудування ім. адмірала Макарова

Факультет екологічної та техногенної безпеки

ФАКУЛЬТЕТ ЕКОЛОГІЧНОЇ ТА ТЕХНОГЕННОЇ БЕЗПЕКИ

 

Факультет екологічної та техногенної безпеки НУК ім. адм. Макарова (ФЕТБ) створений 1 січня 2013 р. У його складі функціонує три кафедри: екології та природоохоронних технологій (завідувач — д.т.н., проф.. НУК Трохименко Г.Г.), екологічної хімії (к. т. н., доц. Ремешевська І.В.) і техногенної та цивільної безпеки (к.т.н., доц., Маркіна Л.М.).

 

Факультет готує бакалаврів та магістрів зі спеціальностей 101 «Екологія» та 183 «Технології захисту навколишнього середовища». Прийом на спеціальності  здійснюється як на місця державного замовлення, так і за контрактною формою навчання.

Фахівці зі спеціальності «Екологія» зможуть займатися організацією розвитку природно-заповідного фонду; проводити наукові дослідження в біологічних, хімічних та екологічних лабораторіях; аналізувати стан довкілля; виявляти небезпечні чинники та розробляти заходи з нормалізації стану навколишнього середовища.

Випускники можуть займати керівні посади в адміністраціях, наукових підрозділах національних парків, біосферних заповідників; працювати в екологічних відділах державних установ та екологічних лабораторіях. Випускники даної спеціальності працюють в державних організаціях, а також на крупних підприємствах, таких як: Управління екології та природних ресурсів Миколаївської облдержадміністрації; Державна екологічна інспекція в Миколаївській області; ДП «Миколаївське лісове господарство»; Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря; управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Миколаївській області (Миколаїврибоохорона); Миколаївське обласне управління водних ресурсів та ін..

Крім того, освоївши педагогічну програму, еколог може викладати у вузах, коледжах, загальноосвітніх установах, закладах середньої професійної освіти.

Серед випускників факультету — фахівці, які досягли успіхів у професійній, науковій та суспільно-політичній сферах це:

 

• Кубрак І.В.  (1999 р.в.) — заступник начальника Держуправління охорони навколишнього середовища в Миколаївській області;

 

• Мозговий А.М. (1999 р.в.) — начальник навчального відділу НУК ім. адм. Макарова;

 

• Петрик  О.С. (1998 р.в.) — начальник служби охорони навколишнього середовища холдингу «Agrofusion»;

 

• Пастушенко М.О. (2007р.в.) — директор ТОВ «Ліміт Плюс»;

 

• Матусевич С.О. (2008 р.в.) — завідуюча лабораторією охорони навколишнього середовища, м. Мельбурн (Австралія).

ФЕТБ для підготовки студентів за спеціальністю «Екологія» має сучасну лабораторну базу з новітнім обладнанням, яка включає наступні лабораторії:

 • хімічна науково-дослідна лабораторія;
 • лабораторія аналізу забруднення навколишнього середовища.

  

 

Фахівці зі спеціальності «Технології захисту навколишнього середовища» можуть комплексно аналізувати технологічні процеси, розглядаючи їх як замкнену екосистему; виявляти екологічно небезпечні ланки виробничих процесів; проводити екологічну експертизу; оцінювати заподіяні екологічні збитки; проектувати екотехніку; аналізувати стан навколишнього середовища тощо. Це одна з найперспективніших спеціальностей для роботи на підприємствах, у проектних організаціях та екологічних відділах державних установ.

 

Випускники даної спеціальності працюють в державних організаціях, а також на крупних підприємствах, таких як: Управління екології та природних ресурсів Миколаївської облдержадміністрації; Державна екологічна інспекція в Миколаївській області; ДП НВКГ «Зоря» – «Машпроект»; ТОВ «Миколаївський глиноземний завод»; ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан»; ПАТ «ЮГцемент»; ТОВ «Сандора»; ДП «Лакталіс»; ТОВ «Бандурський олійноекстракційний завод»; ПАТ «Баштанський сир-завод»; МКП «Миколаївводоканал»; ПАТ «САН ІнБев Україна»; Миколаївський морський торгівельний порт та ін..

Для підготовки студентів за спеціальністю «Технології захисту навколишнього середовища» ФЕТБ має відповідну сучасну лабораторну базу, яка дозволяє закріплювати теоретичні знання студентів, а також проводити науково-дослідну роботу і включає наступні лабораторії:

— охорони праці та екологічної безпеки;
— випробувань екотехніки;
— переробки побутових відходів;
— піролізних технологій.

  

Студенти ФЕТБ мають можливість працювати в Науково-дослідному інституті проблем екології та енергозбереження НУК, а також в екологічній студентській асоціації Миколаївської області. Кращим випускникам пропонується навчання в аспірантурі. Виробнича практика проводиться на промислових підприємствах, в портах та на суднах морського флоту.

 

Студенти беруть участь у конкурсах для здобуття стипендій або грантів міжнародних організацій і фондів: Німецька Служба Академічних Обмінів (DAAD), Фонд Олександра фон Гумбольдта (ФРН), Програма академічних обмінів імені Фулбрайта, Рада з міжнародних досліджень і обмінів IREX (США), Фонд «Освіта для демократії» (Польща) та iн.

Також студенти мають можливість проходити стажування за кордоном.

Кваліфікація випускників ФЕТБ відповідає рівню європейської вищої освіти, що підтверджується їх працевлаштуванням за кордоном.

На фото студентка 5 курсу ФЕТБ Олександра Шумілова на навчанні за магістерською програмою «Відновлювані джерела енергії» у Великобританії в Гліндорському університеті.

 

 

 

 

      Керівник

Літвак Сергій Михайлович — декан факультету, кандидат технічних наук, доцент кафедри екології, професор НУК по кафедрі екологічної хімії, член Національної спілки журналістів України.

Народився 6 лютого 1961 року в місті Миколаєві.

Має три вищі освіти: технічну (Миколаївський кораблебудівний інститут  ім. адм. С.О.Макарова, 1984 р.в.), економічну (Південнослов’янський інститут Київського славістичного університету, 2002 р.в.) і юридичну (Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова, 2003 р.в.).

У 1987 р. Літвак С.М. захистив кандидатську дисертацію.

У 1995 р. став доцентом кафедри екології.

У 1999 — 2001 р.р. він навчався в Лондоні за програмою екологічного менеджменту.

У 2004 р. на запрошення Держдепартаменту США пройшов навчання в Клівленді за програмою громадських зв’язків в екології, а в 2007 р. на запрошення Міністерства закордонних справ Ізраїлю пройшов стажування в Тель-Авіві по програмі «Інновації в екології».

Сергій Михайлович має понад 120 науково-методичних публікацій, вісім винаходів. Був науковим керівником 12 НДР в області екології. Брав участь в міжнародних конференціях в Німеччині, Швеції, Австрії, Болгарії, Латвії.

У 2006 р. отримав премію міжнародного лідера розробки програм екологічного менеджменту- фірми «Global to Local ».

Літвак С.М. активно займається громадською роботою: чотири рази був депутатом Миколаївської міськради, очолював комісію Миколаївської міськради з екології, Миколаївську обласну організацію Партії Зелених України, Миколаївське обласне відділення Української екологічної асоціації «Зелений Світ». З 2010 по 2013 р. був керівником Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області.

Нагороджений грамотою Верховної Ради України «За заслуги перед українським народом», грамотами голови Миколаївської ОДА та міського голови, має подяки міністра екології та природних ресурсів України.

Гурець Наталія Володимирівна – заступник декана, розпочала свою трудову діяльність у Українському державному морському технічному університеті (з 2004 року Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова) у 1999 році після закінчення навчання на Машинобудівному факультеті і отримання диплома з відзнакою за спеціальністю «Екологія та охорона навколишнього середовища», пройшла шлях від асистента кафедри екології до заступника декана факультету екологічної та техногенної безпеки. Гурець Н.В. прийнято на посаду асистента кафедри екології у 1999 році, з 2006 року перейшла на посаду старшого викладач кафедри екології, з 2013 року перебуває на посаді заступника декана факультету екологічної та техногенної безпеки.

У 2017 році Гурець Н.В. пройшла навчання за стандартом ISO-9000-2015 і отримала сертифікат внутрішнього аудитора системи якості. Вона є відповідальним за впровадження системи управління якості освіти на факультеті. Розробила та впровадила у навчальний процес більше 15 методичних розробок, створила ряд навчальних посібників, є співавтором двох підручників з грифом МОНУ. З 2006 року є експертом Академії наук суднобудування.

За час роботи Гурець Наталія Володимирівна неодноразово нагороджувалася подяками керівництва Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, а у 2015 році отримала Почесну грамоту за вагомий внесок у розвиток кораблебудівної освіти та успіхи у професійній діяльності. Нагороджена Почесною грамотою Миколаївського міського голови.

 

На факультеті екологічної та техногенної безпеки працює 26 співробітників професорсько-викладацького складу, 3 співробітники навчально-допоміжного персоналу. Середній вік науково-педагогічних робітників (НПР) складає 47,7 років, 16 працівників мають вчену ступінь або вчене звання.

Викладачі факультету працюють за наступними науковими напрямками:

 • Розробка новітніх технологій очищення води.
 • Вивчення антропогенної трансформації флори та рослинності Національного природного парку «Білобережжя Святослава».
 • Дослідження біорізноманіття флори природного заповідника Єланецький степ: інвентаризація та созологічна оцінка збереження флори.
 • Використання альтернативних джерел енергії в водогосподарських меліоративних системах.
 • Механіка та фізико-хімічні процеси при дифузійному зварюванні та пайці в вакуумі жароміцних нікелевих сплавів та різнорідних матеріалів.
 • Вивчання деяких економічних проблем розвитку підприємств України, а також вплив на їх вирішення освіти дорослих.
 • Впровадження системи енергетичного менеджменту на промислових підприємствах.
 • Розробка та дослідження засобів очищення води плавальних басейнів методом мікрофільтрації, знезараження води плавальних басейнів іонами срібла.
 • Розробка та дослідження систем очищення повітря фармацевтичних підприємств.
 • Розробка методологї окремих видів туризму: промислового туризму, геотуризму (об’єкти промислового туризму Миколаївської області: тенденції та перспективи, спортивно-оздоровчий туризм у вихованні молоді).
 • Оцінка впливів на навколишнє середовище туристичних комплексів (складання схем рекреаційно — ресурсного потенціалу територій, аудит існуючої інфраструктури, моніторингові дослідження рекреаційних територій за функціональними ознаками, місткістю, транспортною доступністю, тощо. )
 • Соціальне ґрунтознавство – новий напрямок науки про ґрунти.
 • Сучасний стан і перспективи збереження ландшафтів на території Миколаївської області.
 • Екологічне маркування та безпека харчових продуктів.
 • Еколого-економічна оцінка територій регіону в контексті еколого-збалансованого природокористування, ресурсозбереження та активного впровадження природоохоронних технологій.
 • Переробка та збагачення вугілля методом багатоконтурного циркуляційного піролізу.
 • Підвищення екологічної безпеки при управлінні змістом проекту реконструкції та модернізації систем електропостачання.
 • Дослідження особливостей проектів впровадження екологічного менеджменту у муніципальних утвореннях та ідентифікація стейкхолдерів таких проектів.
 • Вибір раціональних систем та засобів очищення повітря на цементному виробництві.
 • Розробка та дослідження систем очищення повітря підприємств харчової промисловості.
 • Підвищення рівня екологічної безпеки басейну річки Південний Буг у межах Миколаївської області.
 • Дослідження сучасного стану наземної теріофауни регіону завершення будівництва Ташлицької ГАЕС.
 • Дослідження умов та характеристик літньо-осінньої міграції плямистої горлиці через територію Миколаївської області.
 • Оцінка структури та стану теріофауни в місцях проектної побудови вітро-енергетичних установок – у Новодеському, Миколаївському та Веселинівському районах Миколаївської   області.
 • Розвиток наукових основ екологічно прийнятного піролізного процесу утилізації твердих органічних побутових та промислових відходів.
 • Конденсація та особливості віріальних розкладів в моделі граткового газу.
 • Ціннісно-орієнтоване протиризикове управління портфелями наукомістких проектів підприємств.
 • Наукові засади екологічно прийнятного технологічного процесу утилізації зношених автомобільних шин і гумо-технічних відходів.
 • Статистична теорія конденсації для реалістичних моделей речовин.
 • Здійснюється робота по вивченню теоретичних і прикладних питань формування і реалізації механізмів забезпечення екологічної безпеки господарської діяльності промислових об’єктів.
 • Збереження водних ресурсів в умовах глобальних змін клімату. екологізація енергетичної стратегії України в умовах глобальних змін клімату. Вдосконалення моделі оцінки впливу на довкілля в питаннях  участі громадськості та їх вплив на оцінку.
 • Дослідження хіміко-токсикологічних, мікробіологічних та гідрологічних характеристик річки Мертвовід.
 • Підвищення екологічної безпеки регіону за рахунок фіторекультивації шламових масивів.
 • Дослідження способів очищення води в різних екологічних системах.

 

БУДЕМО РАДІ БАЧИТИ ВАС СТУДЕНТАМИ НАШОГО ФАКУЛЬТЕТУ

Факультет екологічної та техногенної безпеки НУК ім. адм. Макарова

За додатковою інформацією звертатися:
Факультет екологічної та техногенної безпеки
54025 Україна, м.Миколаїв, , пр. Героїв України, 9, ауд. 627, 630.
Тел.: (0512) 70-91-00, (067) 515-27-07.
e-mail: sergiy.litvak@www.nuos.edu.ua

 

КАФЕДРИ

СПЕЦІАЛЬНОСТІ

101. Екологія
183. Технології захисту навколишнього середовища